Architektura Ciechanowa - forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne strony ArchitekturaCiechanowa.pl
Rozmawiamy o historii oraz o aktualnych zmianach w przestrzeni naszego miasta.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 24-03-2023 18:19

Grzegorz Kęsik
Administrator
Data rejestracji: 19-03-2023
Liczba postów: 26

Plan i rejestr siedzib Ciechanowa z 1851 r.

Wątek o planie miasta, odnalezionym w Archiwum Petersburskim oraz o rejestrze pomiarowym, znajdującym się w Archiwum Państwowym w Płocku (poniżej wspomniany plan oraz jedna ze stron rejestru):

plan_Ciechanowa_1851_2.jpg

rejestr_siedzib_Ciechanowa_1851.jpg

Prezentowany plan (w skali 1:1500) jest planem siedzib (a więc obszaru zabudowanego), a dodatkowo istniał też plan gruntów Ciechanowa (w skali 1:5000), czyli obszaru znacznie większego w ramach terytorium miejskiego:

plan_Ciechanowa_1851_3.jpg

Poniżej - sposób wytworzenia planów oraz ilość zachowanych egzemplarzy - generalnie zachował się tylko 1 egzemplarz planu siedzib (w Petersburgu) oraz 1 egzemplarz rejestru siedzib (w Płocku). Polski egzemplarz planu siedzib spłonął w 1939 roku w Warszawie, w trakcie niemieckich nalotów na stolicę. Z kolei z pomiaru gruntów nie zachował się ani plan ani rejestr. Plan gruntów po raz ostatni widziano po wojnie, w roku 1957, w Biurze Pomiarów Powiatowej Rady Narodowej.

plan_Ciechanowa_1851_1.jpg

W 2019 roku zarówno plan siedzib jak i rejestr zostały opublikowane w mojej książce pt. "Joachima Łuszczewskiego plan i rejestr pomiarowy siedzib miasta Ciechanowa z 1851 roku". Nakład książki już się niestety wyczerpał.

Zanim odkryto egzemplarz planu w Petersbugru, powojenne pokolenia znały jedynie mocno uproszczoną kopię, wykonaną do książki architekta Adama Kuncewicza pt. "Plany przeglądowe miast polskich", wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym. Spośród planów Ciechanowa, jakie znajdowały się wówczas w Archiwum Skarbowym w Warszawie, Kuncewicz wybrał do prezentacji właśnie ten z 1851 r. – przerysował z niego siatkę ulic, rzekę Łydynię, kilka głównych budowli, resztę zabudowy zaś symbolicznie zakreskował, jednak bez podania konturów budynków. Przerys ten jest prezentowany na naszej stronie w dziale "Mapy i Plany"

Offline

#2 18-04-2023 16:49

MHP
Użytkownik
Data rejestracji: 18-04-2023
Liczba postów: 3

Odp: Plan i rejestr siedzib Ciechanowa z 1851 r.

Przyznaję, że nigdy nie byłem w Ciechanowie, ale odkąd zacząłem "dłubać" w genealogii, miasto stało się bardzo bliskie mojemu sercu. Mój przodek (wymieniony na widocznej wyżej karcie z rejestru) i jego rodzeństwo posiadali sporo nieruchomości w mieście. Dzięki pomocy Pana Grzegorza i jego książki oraz Pani Barbary Bielasty, sporo udało mi się ustalić odnośnie do historii moich przodków.
Usiłuję teraz ustalić, kiedy rodzina sprzedała wszystkie nieruchomości i przeprowadziła się na lubelszczyznę. Wszystko wskazuje na to, że miało to związek z powstaniem kolei nadwiślańskiej.

sienkiewicza_dworzec_pkp.jpg
Przy okazji, posiada ktoś może tą fotografię w wyższej rozdzielczości?

Offline

#3 18-04-2023 18:27

Grzegorz Kęsik
Administrator
Data rejestracji: 19-03-2023
Liczba postów: 26

Odp: Plan i rejestr siedzib Ciechanowa z 1851 r.

MHP napisał/a:

Przy okazji, posiada ktoś może tą fotografię w wyższej rozdzielczości?

Akurat tej konkretnej fotografii nie mamy w większej rozdzielczości - jest ona na stronie chyba w największym formacie: http://www.architektura-ciechanowa.pl/d … ejowy.html
Natomiast inne fotografie dworca (widoczne w linku powyżej) mamy w lepszej rozdzielczości smile

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB