Architektura Ciechanowa - forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne strony ArchitekturaCiechanowa.pl
Rozmawiamy o historii oraz o aktualnych zmianach w przestrzeni naszego miasta.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 25-03-2023 20:02

Grzegorz Kęsik
Administrator
Data rejestracji: 19-03-2023
Liczba postów: 26

Kościół św. Małgorzaty

O nieistniejącym już kościele św. Małgorzaty jest na naszej stronie osobny wpis, przy okazji omawiania dawnej ul. Targowej. Jest też potencjalny widok kościoła (chociaż nie ma pewności, czy to na pewno ta świątynia, a nie uproszczony widok Fary, gdyż widok pochodzi z 1815 roku, kiedy kościoła św. Małgorzaty już od około 30 lat nie było)

kosciol_sw_malgorzaty_byc_moze.jpg

Do niedawna, ze względu na brak dokładnego planu miasta z XIX wieku, lokalizacja tej świątyni była jedynie hipotetyczna. Co prawda jeszcze przed II wojną światową Czesław Słoński (nauczyciel miejscowego gimnazjum, poeta i redaktor "Kroniki Ciechanowskiej") na podstawie planów użyczonych mu przez ostatniego ordynata opinogórskiego, hr. Edwarda Krasińskiego wskazał rzeczone miejsce, to jednak część badaczy nadal odnosiła się do tej lokalizacji z pewną rezerwą.

Natomiast prezentowane również na naszym forum plan oraz rejestr z 1851 roku nie pozostawiają już w tej materii istotnych wątpliwości. Pozostałością po kościele św. Małgorzaty jest na wspomnianym planie i w rejestrze Plac św. Małgorzaty – duża działka (nr 258 1/6) należąca w 1851 roku do Probostwa – pomiędzy ulicami Małą i Wielką Świętomałgorzacką. Obecnie południową część działki zajmuje gmach Starostwa Powiatowego (dawny Urząd Wojewódzki, wzniesiony w 1977 r.), a część północną przykrywa poszerzona ulica 17 Stycznia. Poniżej fragment planu z 1851 r., współczesne zdjęcia satelitarne oraz nałożenie planu na wspomniane zdjęcie:

plac_i_ogrod_sw_Malgorzaty_1.jpg

plac_i_ogrod_sw_Malgorzaty_1_2.jpg

plac_i_ogrod_sw_Malgorzaty_2.jpg

Pozostałości kościoła św. Małgorzaty należałoby poszukiwać we wschodniej części działki, na parkingu przed wejściem głównym do Starostwa. Plan z 1851 r. zatem "narzuca" potencjalnie interesujące miejsce do badań archeologicznych. Inną formą upamiętnienia dawnej świątyni mogłaby być tablica informacyjna przybliżająca jej historię, ustawiona przed budynkiem Starostwa.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB