Architektura Ciechanowa - forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne strony ArchitekturaCiechanowa.pl
Rozmawiamy o historii oraz o aktualnych zmianach w przestrzeni naszego miasta.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 11-04-2023 18:26

Grzegorz Kęsik
Administrator
Data rejestracji: 19-03-2023
Liczba postów: 26

Najstarszy widok zamku z 1797 roku

Najstarszy znany widok zamku w Ciechanowie - kwiecień 1797 r.

zamek_treplin1.jpg

zamek_treplin3.jpg

Rysunki wykonane przez pułtuskiego inspektora budowlanego - Treplina w 1797 roku. Istniał jeszcze wtedy "dom duży", choć jak opisuje Treplin "był już w ruinie". Dzięki tym rysunkom (i tak bardzo dokładnym jak na owe czasy) można zauważyć, iż blankowanie ściany zachodniej jest nietypowe (jednolita ściana osłonowa, wznosząca się ponad koronę muru na wysokość ok. 145 cm) Typowy krenelaż występuje na zwieńczeniu baszt. "Ząby" mają 96,5 cm szerokości i tyleż wysokości nad poziom muru zasadniczego, przerwa między nimi wynosiła ok. 24 cm a ich dolna krawędź wznosiła się nad poziom podstawy o taką samą ilość cm.

Zaznaczone są obydwie bramy (południowa brama istniała w fazie budowy zamku, potem ją zamurowano, a po potopie szwedzkim znowu była czynna - także na w/w rysunku) Brama zachodnia jest wąska i niska (2,42 m szerokości i 2,65 m wysokości). Uwagę zwracają ogromne przypory (2x większe niż obecne) i brak odtworzonego niedawno "gabinetu prospektowego"...

Treplin ukazał nam także układ zawalonych pokoi w "domu dużym". Niestety, rysunku samego domu nie pozostawił. Prawdopodobnie większość pałacu już wówczas nie istniała, a w jego środkowej części wzniesiona była nowa, jednopiętrowa wieża, w której przechowywane były księgi sądowe.

Dużą zaletą zbioru, jest także plan sytuacyjny warowni, gdzie zaznaczono ówczesny przebieg rzeki Łydyni oraz m.in. resztki spalonego mostu, prowadzącego do zamku od strony miasta:

zamek_treplin2.jpg

Dokumenty Treplina odnaleziono w Białymstoku w roku 1988.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB